16 Eylül 2012 Pazar

Kabak Çiçeği dolması... alıntıdır.


İzmir'in Girit Lokantası; Günün gözdesi Kabak çiçeği dolması

İzmir'in Girit Lokantası; Günün gözdesi Kabak çiçeği dolması

Kategorim rengârenk
Gökkuşağı da yedi renk
Strese ne gerek?
Yazarım her gün bir başka renk
Bazen tarif ederim yemek
Bazen de okuyanı duyumsatmak gerek
Kâh kuş olur uçarım, kâh gezerim her yakayı tek tek.
Kâh martıların kanatlarında alırım soluğu İzmir’de, kâh bulurum kendimi Kuşadası’nın eşsiz denizinin derinliklerinde…
İzmir deyince!
Kaç günlerdir, İzmir’in hani aylardır özlediğimiz, bulunca da öf pöf dediğimiz amansız sıcağında koşuşturdum soluksuz, toplantıdan seminere, seminerden eve…
Bu arada bir lezzet durağı keşfettim ve sizlere de tanıtmayı diledim. Yemeklerinin görüntüsü nefis, lezzetleri tarifsiz.
Konak Pierin tam karşısında; Gümrük Meydanının hemen kıyında. İzmir Girit Lokantasını keşfettim.
Durur muyum? Yazmak, yazmak var ya serde!
Hemen Adnan Usta ile başladım sohbete.
Annesi Giritli, babası Selanikli Adnan Gülay 37 yıldır Girit yemeklerini sunuyormuş İzmirlilere.
Önce annesinden öğrenmiş Girit yemeklerinin leziz tariflerini, daha sonra da Giritli Hüseyin Ustadan.
Yemek pişireceği malzemeleri bizzat kendi seçer, alır, ayıklar ve pişirirmiş ki aynı ile vaki, fotoğrafladım çalışırken sabahın ilk saatlerinde.
Neler neler, ne muhteşem yemekler hazırlamıştı ki anlatamam. Zaten anlatmayayım bence kendiniz gidip de görün ve tadın derim. Bugünün özel yemeği; Kabak çiçeği dolması idi. Rica ettim tarifini verdi.
Ben de sizler için kaleme aldım.
Efendim, kabakların çiçekleri sabahın seher vakti, gün doğmadan toplanırmış özenle tek tek. Hani ’’Kabak çiçeği gibi açıldı.’’ Derler ya! Açılmadan toplanmıştı hepsi de;)))Dış çeperleri ve içlerindeki tohumlar temizlenip yarım saat kadar sirkeli suda bekletilirmiş.
Ben 40 kadar kabak çiçeğinin dolma haline getirilişine dair tarifi vereceğim sizlere zira yüzlerce çiçekten tepsi tepsi hazırlamışlardı da misafirlerine, bir baktım ki öğlen saatinde kalmamıştı bir tane bile. Allahtan akıl edip de benim yiyeceğim iki üç dolmayı ayırır mısınız diye rica etmişim.
40 tane kabak çiçeği
2 su bardağı kadar pirinç
1 irice kuru soğan
1 fincan zeytinyağı
2 adet kesme şeker
Bir çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
½ demet dereotu
Öncelikle, ince ince kıyılmış kuru soğan zeytinyağında hafif sarartılır ve içerisine pirinç katılır. Biraz kavrulduktan sonra ocaktan alınır ve ılınmaya bırakılır. Diğer malzemeler de içine katılarak harmanlanır ve bir tatlı kaşığı ile çiçeklerin içine doldurulur. Ve… Çiçeklerin uç kısımları içe doğru kapatılır, tek tek tepsiye dizilir. Çiçeklerin doldurulma işlemi tamamlanınca 1 bardak kadar ılık su ilave edilir, üzerine sızma zeytinyağı gezdirilerek pişirilir.
Pişirilen kabak çiçeği dolmaları, yanında yoğurt ile servis edilir.
Adnan Usta’dan daha nice tarifler aldım da durun şimdi! Hepsini yazmayacağım!!! Birer birer… Hele bir Girit kavurması tarifi var… Aman aman;)))
Sır! Şimdi yazmam…
Eğer İzmir’de iseniz, ya da yolunuz İzmir’e düşerse… Hani şimdi tatil mevsimi ya!!! Sakın ola İzmir Girit lokantasına, Adnan Usta’nın lezzet durağına uğramadan bir yerlere gitmeyin derim.
Sevgi ve saygılarımla...

Ayşen Arslangiray Kura
29 Haziran 2012/ Kuşadası

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder